Większość z nas z pewnością chociaż raz znalazła się w sytuacji, w której wieczorem udaje się na imprezę, a następnego dnia musi na przykład pójść do pracy lub pojechać gdzieś samochodem. W takiej sytuacji potwierdzenie tego, iż jesteśmy trzeźwi, jest niezwykle ważną informacją. Istnieją jednak sposoby, by szybko to sprawdzić, a jednym z nich jest poniższa tabela. Co może nam ona jednak właściwie powiedzieć?
Spis treści
Czas trzeźwienia po alkoholu - prosta tabela
Metabolizowanie alkoholu jest procesem o wiele bardziej skomplikowanym, niż może się to na wydawać na pierwszy rzut oka. Dla naszego organizmu bowiem jest to naprawdę ogromny wysiłek, na który składa się ciężka praca wielu bardzo ważnych narządów. To właśnie dlatego alkohol może być przez nas strawiony i mimo faktu, że towarzyszą temu dość nieprzyjemne skutki uboczne, będzie on względnie bezpieczny (oczywiście jeżeli wypijemy jego bezpieczną dawkę).
Na sam początek wypity przez nas alkohol trafia do żołądka, a następnie w jelitach, jak każde inne pożywienie, przenika z do krwi. Wtedy też zaczynamy odczuwać jego skutki, które większość z nas doskonale zna. We krwi staje się także celem enzymów, które rozbijają alkohol na inne substancje, a te ostatecznie trafiają do wątroby. Tam właśnie wszystkie substancje przybierają ostateczną formę. Alkohol zostaje rozbity na octan, dwutlenek węgla oraz wodę. Warto jednak pamiętać, iż zanim osiągniemy taki stan, składniki te znajdują się w naszym organizmie jako aldehyd octowy – substancja, która w dużej mierze odpowiada za kaca. Więcej o tym, czym jest aldehyd octowy, a także jaki ma wpływ na nasz organizm, znajdziesz w poniższym filmie:
Prosta tabela trzeźwości
Jeżeli ostatnio wypiłeś alkohol i musisz dowiedzieć się, czy już możesz być trzeźwy, mamy dla ciebie pewne rozwiązanie. Jeżeli bowiem chodzi o czas trzeźwienia po alkoholu tabela zamieszczona poniżej z pewnością jest ci w stanie pomóc.
Tabela jest dość kompleksowym rozwiązaniem opisującym, ile mililitrów konkretnego popularnego napoju odpowiada zawartości alkoholu we krwi, a także jaki czas będziemy musieli szacunkowo odczekać, by uzyskać poziom całkowitej trzeźwości. W tej tabeli można na przykład wyczytać, iż statystycznie butelka wina o woltażu 12 procent sprawi, iż w naszej krwi znajdzie 1,5 promila alkoholu. Jest to mniej więcej tyle, ile 360 mililitrów wódki lub tyle, ile ponad 2 litry piwa (dokładnie 2100 ml). Tabela informuje nas, iż by osiągnąć po tym całkowitą trzeźwość, będziemy musieli poczekać nawet 10 godzin.
Dlaczego tabela nie jest wyrocznią…
Tego typu tabela, pokazująca nam czas trzeźwienia, z pewnością może być w niektórych sytuacjach przydatna. Nie można jej bowiem traktować jako pewnik. Jest ona ustalona wyłącznie jako pewnego rodzaju przybliżenie i w żadnym wypadku nie może być dla nas zapewnieniem, w szczególności gdy chcemy na przykład wsiąść za kółko. W szczególności, iż ostatnimi czasy w Polsce jest prowadzone przesiewowe badania kierowców za pomocą alkomatów przez Policję, nazywane często „Trzeźwymi Porankami”.
Poza mandatem czy zabraniem prawa jazdy naszym największym zmartwieniem i tak powinno być jednak dla nas możliwe stworzenie niebezpieczeństwa dla siebie i innych.
Tego typu tabela nie bierze pod uwagę płci, masy ciała, czy też ewentualnego posiłku spożytego przed wypiciem alkoholu. Jeżeli nie potrzebujemy szacunkowego wyniku, a całkowitej pewności, musimy poszukać gdzie indziej. Bardzo dobrym pomysłem, który da nam o wiele większą pewność ostatecznego wyniku, jest zakup swojego własnego alkomatu. Taki oto sprzęt, pozwoli nam w naprawdę krótkim czasie uzyskać odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy już trzeźwi, czy lepiej jest jeszcze trochę poczekać.
Od czego zależy trzeźwienie?
Czas trzeźwienia jest rzeczą bardzo indywidualną i dla każdej osoby będzie on inny. Ba, w zależności od wielu różnych czynników, ten sam organizm może zmagać się z metabolizowaniem alkoholu w różnym tempie w zależności od wielu czynników. Które z nich mają jednak największe znaczenie co do tempa, w którym przebiega trzeźwienie?
Jedną z najważniejszych kwestii bez wątpienia jest to, czy przed piciem alkoholu spożyliśmy jakieś jedzenie. Oczywiście brak spożywania jakiegokolwiek posiłku może się dla nas źle skończyć, więc warto pamiętać o odpowiednim jedzeniu. Dla przykładu badania wykazały, iż pełnowartościowy posiłek posiadający w sobie tłuszcze, białka i węglowodany spowalnia wchłanianie alkoholu nawet trzykrotnie. Daje to wymagany oddech wątrobie i nerkom, gdyż w tym wypadku w żadnym momencie nie powinny być one przeciążone.
Badania wskazują również jednoznacznie, iż organizmy kobiet o wiele szybciej wchłaniają alkohol niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Ma to oczywiście związek z ilością wody u kobiet i u mężczyzn – w przypadku płci pięknej płynów jest oczywiście mniej. Nie można również zapominać o wadze ciała, która także może mieć kluczowy wpływ na nasze możliwości, a także i czas trzeźwienia. Osoby ważące więcej zazwyczaj są w stanie przyjąć więcej alkoholu niż osoby chudsze, choć to oczywiście nie jest regułą samą w sobie.
Lepiej nie przedłużać sobie czasu trzeźwienia
Jeżeli doskonale wiemy, iż na następny dzień musimy być trzeźwi, nie powinniśmy robić rzeczy, które potencjalnie mogą wydłużyć nasz czas trzeźwienia. Jak tego unikać? Najprościej byłoby powiedzieć: „Wypić mniej” i rzeczywiście będzie to najlepsza rada. Jeżeli jednak chcemy wypić trochę więcej, za wszelką cenę powinniśmy unikać mieszania alkoholi, a także tych mocniejszych trunków. Jeżeli jednak zdarzy nam się przesadzić, trzeba będzie zmierzyć się z konsekwencjami.
Wbrew wielu obiegowym opiniom nie ma bowiem żadnego cudownego sposobu na przyspieszenie metabolizmu – to wszystko bowiem kwestia działania naszego organizmu. Nie będziemy w stanie zwiększyć objętości wątroby, czy prędkości filtrowania krwi przez nerki. Najlepszym ogranicznikiem dla czasu trzeźwienia jest więc najzwyczajniej w świecie umiar.