Jeżdżąc zawodowo w ojczystym kraju lub za granicą należy uważać, jeśli spożywałeś wcześniej alkohol. Takie postępowanie niesie za sobą poważne konsekwencje, z jakimi mogą się liczyć kierowcy aut osobowych lub dostawczych. W Polsce takie zachowanie jest karane jako przestępstwo w Niemczech również. Ktoś, kto umyślnie wsiada za kierownice samochodu, jest skrajnie nieodpowiedzialny. Jazda po alkoholu w Niemczech może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych.
Spis treści
Niemcy plus alkohol i kierowca
Niemcy to kraj, w którym prawo dla wielu Niemców jest ważne i jest mocno przestrzegane. Górna granica alkoholu we krwi wynosi 0,5 ‰. Można więc zauważyć, że ta dawka znacząco różni się od tej dopuszczalnej w Polsce. W naszym kraju dopuszczalna dawka wynosi 0,2 ‰. Ustawodawca w Niemczech ustanowił, wyjątki. Jazda po alkoholu w Niemczech przed ukończeniem 21 lat lub dla osób, które posiadają prawo jazdy poniżej 2 lat. Kierowcy początkujący muszą zachować całkowitą trzeźwość. W Niemczech kierowca po alkoholu jest tak samo traktowany przez służby mundurowe, w Polsce przepisy są jednakowo surowe.
Wykroczenie czy to już przestępstwo?
Wykroczenie w Niemczech określa się w konkretnych sytuacjach. Kierowca, który prowadzi samochód pod wpływem alkoholu, nie popełnia przestępstwa a jedynie wykroczenie administracyjne. Prawo w Niemczech nie jest tak proste. Według kodeksu karnego StGB oraz orzecznictwo sądów niemieckich w przypadku, gdy kierowca ma więcej promili niż 0,5 ‰ we krwi, popełnia jedynie wykroczenie. W Niemczech kierowca po alkoholu popełnia przestępstwo, gdy osoba kierująca pojazdem w wyniku spożywania alkoholu nie może bezpiecznie prowadzić. Sądy niemieckie mogą orzec o przestępstwie, alkomat wykaże powyżej 1,1 ‰, wtedy osoba kierująca jest bezwzględnie niezdolna do kierowania pojazdami. Osoby mające w krwi 0.07 ‰ prowadzą auto bezpiecznie, inne zaś nie trzymają się pasów na ulicy, dlatego w prawie niemieckim wprowadzono konstrukcje warunku bezpiecznego prowadzenia, wynika ona z pewności o stopniu negatywnego oddziaływania na konkretne osoby po spożyciu alkoholu. Zapewne brzmi to dla was dziwnie, na całe szczęście czuwają nad tym ludzie, którzy badają to na podstawie zeznań świadków lub policjantów.
Jazda po alkoholu w Niemczech a konsekwencje w Polsce, to sprawa dość kontrowersyjna, w naszym kraju jest surowo karane już powyżej dopuszczalnej dawki. Sprawdzenie alkomatem przez służby mundurowe już może doprowadzić do utraty prawa jazdy, a nawet rozprawy w sądzie. W Niemczech sytuacja już nie jest taka jasna. Oprócz zasady o konstrukcji warunku bezpiecznego prowadzenia istnieją kary pozbawienia wolności po spożyciu alkoholu. Za picie alkoholu i prowadzenie samochodu grozi kara pozbawienia wolności do roku lub grzywna do 3 tysięcy euro. Konsekwencją prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu powyżej 0,5 ‰ jest grzywna, lecz w momencie spowodowania wypadku już kara ograniczenia wolności lub pozbawienia jej do 2 lat.
Zatrzymali Ci prawo jazdy za granica?
W Polsce za jazdę po alkoholu grozi zatrzymanie prawa jazdy lub jego utrata. W Niemczech alkohol spożywany przez kierowcę może doprowadzić do tej samej sytuacji co w Polsce. Jeśli polski kierowca popełni wykroczenie, w kraju, w którym się znajduje, to według danych kraju w Unii Europejskiej (w razie potrzeby) zatrzymane jest prawo jazdy na terenie państwa, w którym doszło do złamania zasad przepisu ruchu drogowego na tak długo jak przewiduje prawo w danym kraju. Policja ma prawo zatrzymać prawo jazdy za jazdę po alkoholu w Niemczech i następnie przesłać je do właściwego urzędu komunikacji zgodnie z miejscem zamieszkania.
Zdarza się tak, że Niemcy wysyłają dokument do Wytwórni Papierów Wartościowych, a następnie do odpowiedniego urzędu. Jeśli za popełnienie wykroczenia otrzymasz zakaz prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym danego kraju, do odsyłanego prawa jazdy dołączona zostanie specjalna naklejka, która określi, na jaki okres na terenie kraju dostałeś zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli przekroczenie przepisów było poważniejsze i zostanie wydany wyrok sądu, zostaniesz postawiony przed polskim sądem. Konsekwencją jazdy po alkoholu w Niemczech a w Polsce jest czas bez uprawnienia do kierowania pojazdem. Zdarza się, że zatrzymane prawo jazdy za granicą trafia na miesiąc do urzędu w Niemczech, a w Polsce jest dopiero po trzech miesiącach. Jeśli martwisz się, bo zabrali Ci prawo jazdy za granicą i boisz się, że nie możesz kierować w Polsce, to możesz być spokojny. Prawo pozwala kierować Ci autami w Twoim kraju, zabrania jedynie w kraju, w którym popełniłeś wykroczenie lub przestępstwo.
Różnice dotyczące praw w różnych krajach mogą się od siebie mocno różnić, lecz w Polsce i w Niemczech za jazdę po alkoholu, osoba, która doprowadziła do wypadku, zostanie tak samo ukarana. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Niemczech jest nieco wyższa od tej w Polsce, mimo to Niemcy nie pozwalają swoim obywatelom lub obcokrajowcom prowadzić auta pod wpływem alkoholu. Prawo niemieckie dla pijaństwa jest również surowe jak w naszym ojczystym kraju. Czasami warto się zastanowić nad swoimi czynami, bo mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.