Komu grozi zapaść alkoholowa?

You are currently viewing Komu grozi zapaść alkoholowa?

Ten niebezpieczny stan nie zagraża wyłącznie alkoholikom. Zapaść alkoholowa może wystąpić również u osoby, która spożywa alkohol sporadycznie. Wypicie większych ilości alkoholu w krótkim czasie może być przyczyną takiej zapaści. Spowodowana jest tym, że organizm nie nadąża z metabolizmem, czyli jak mówimy potocznie ze „spalaniem” dostarczanego alkoholu.

Spis treści

 

Nie da się określić jaka ilość alkoholu powoduje zapaść. Zależy to od wielu czynników takich jak wiek, płeć, budowa i waga ciała, ogólny stan zdrowia i indywidualny potencjał organizmu do „utylizowania” alkoholu. Przy okazji warto wspomnieć, że spożycie większych ilości napojów alkoholowych, nawet jeśli nie skończy się zapaścią skutkuje bardzo długim utrzymywaniem się zawartości alkoholu we krwi.

Co to jest zapaść alkoholowa ?

Z medycznego punktu widzenia jest to stan spowodowany przez zatrucie alkoholem. W mniejszej lub większej ilości alkohol jest groźną toksyną. Stan upojenia alkoholowego, potocznie nazywany dobrym humorem jest już niebezpieczny. Może prowadzić do dalszego, niekontrolowanego picia, które może skończyć się zapaścią.

Jak wygląda zapaść alkoholowa?

  • omamy wzrokowe i słuchowe,

  • nudności i wymioty,

  • nierówny, płytki oddech,

  • nierówne tętno, 

  • kołatanie serca,

  • drgawki,

  • utrata przytomnośc.

W przypadku wystąpienia objawów zapaści alkoholowej należy:

  • natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe wyjaśniając, że chodzi o nadmierne spożycie alkoholu i opisując objawy. „Kolega źle się poczuł” to za mało ! Jeśli chory oprócz alkoholu zażywał narkotyki trzeba również o tym koniecznie poinformować.

  • jeśli chory jest przytomny rozmawiać z nim, starać się utrzymać kontakt.

Pierwsza pomoc i leczenie zapaści alkoholowej

Nie jest to stan na który pomagają „domowe” czy „tradycyjne” sposoby. Wymaga możliwie szybkiej interwencji lekarskiej. Pamiętajmy, że nie można czekać z wezwaniem pomocy. To nie chodzi o wstyd, tu chodzi o życie !

Szczególnie zaburzenia krążenia są niebezpieczne, mogą doprowadzić nawet do śmierci. Zapaść alkoholowa jest jedną z głównych przyczyn zgonu u alkoholików.
Jak widać powiedzenie „spić się w trupa” wcale nie jest zabawne…

W przypadku wystąpienia objawów zapaści alkoholowej należy:

 natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe wyjaśniając, że chodzi o nadmierne spożycie alkoholu i opisując objawy. „Kolega źle się poczuł” to za mało ! Jeśli chory oprócz alkoholu zażywał narkotyki trzeba również o tym koniecznie poinformować.

  •  jeśli chory jest przytomny rozmawiać z nim, starać się utrzymać kontakt
  •  nieprzytomnego ułożyć na boku, z lekko podwyższoną głową, uważać, aby nie zadławił się wymiotami.
  •  nie wolno „na siłę” podawać napojów ani żadnych leków
Zapaść alkoholowa - wygląd mężczyzny

A co dalej ?

Pół biedy, jeśli zapaść alkoholowa była spowodowana przez jednorazowy wybryk. Po dojściu do siebie nikt rozsądny długo tego nie powtórzy. Jeżeli zdarzyła się nie po raz pierwszy sytuacja jest o wiele bardziej poważna – być może mamy już do czynienia z chorobą alkoholową.

Tak jak wszystkie przypadłości im wcześniej zacznie się profesjonalna terapia tym lepiej. Tłumaczenie, że „ten raz to na pewno ostatni” nie zda egzaminu.

Nadużywanie alkoholu grozi pogorszeniem stanu zdrowia praktycznie we wszystkich aspektach. Może być też przyczyną poważnych problemów rodzinnych i w pracy, a regularne spożycie alkoholu często kończy się utratą prawa jazdy.