Jak działa blokada alkoholowa AF-i1

You are currently viewing Jak działa blokada alkoholowa AF-i1

Kierowcy prowadzący pojazdy pod wpływem alkoholu wciąż stanowią duża grupę sprawców wypadków drogowych. Chociaż na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba zdarzeń spowodowanych alkoholem spadła niemal o połowę, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, a liczba wypadków spowodowanych przez pijanych kierujących w 2019 roku wyniosła 1655 (dane z policyjnego raportu Wypadki Drogowe w Polsce w 2019 roku). 

Spis treści



Czym jest blokada alkoholowa i jak działa?

Definicję blokady alkoholowej można znaleźć w art. 2 pkt 84 Kodeksu drogowego, a brzmi:

Blokada alkoholowa – urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. ” Art. 2 pkt 84 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Możliwość montażu blokady alkoholowej w Polsce funkcjonuje zaledwie od 6 lat, bo dotyczące tego rozwiązania przepisy wprowadzono w marcu 2015 roku.

Blokada alkoholowa może być zamontowana w samochodzie osobowym, ciężarowym lub nawet motocyklu. 

Jeśli pomiar nie wykaże obecności alkoholu, samochód zostanie uruchomiony. Jeśli jednak urządzenie wykryje promile w wydychanym powietrzu kierowcy, pojazd nie zareaguje na próby uruchomienia.

Blokada antyalkoholowa to system zapobiegający prowadzeniu pojazdów przez osoby będące w stanie nietrzeźwości. 

Została zaprojektowana głównie z myślą o kontrolowaniu recydywistów, czyli osób które straciły uprawnienia za „jazdę na podwójnym gazie”. Warto podkreślić, że jest to również idealne rozwiązanie dla firm posiadających własną flotę, ponieważ zabezpiecza je przed kosztami powstałymi w wyniku wypadku spowodowanego przez kierowcę będącego w stanie po spożyciu alkoholu.

Działanie blokady alkoholowej  jest bardzo proste. System odblokuje obwód w momencie kiedy kierowca wprowadzi próbkę powietrza bez  zawartości  alkoholu.  W innym przypadku obwód pozostaje w stanie blokady a auto nie będzie mogło zostać uruchomione.
Urządzenie składa się m.in. ze słuchawki, która działa jak wysokiej jakości alkomat, co gwarantuje wysoką dokładność pomiaru, oraz jednostki centralnej. W zależności od wyniku pomiaru do jednostki centralnej zostanie wysłana informacja o zamknięciu przekaźnika (czyli odblokowaniu systemu) albo jeśli użytkownik nie przeszedł pozytywnie testu trzeźwości, informacja o otwarciu przekaźnika (czyli utrzymaniu systemu w stanie blokady).

Montaż blokady nie jest  skomplikowany. Po pierwsze, nie ma  ingerencji  w immobilizer, a po drugie, w szynę CAN. Blokadę można  zaistalować  przede wszystkim w:

  • Samochodach osobowych
  • Samochodach dostawczych, ciężarowych,
  • Autobusach
  • Autokarach
  • Tramwajach
  • Ciągnikach
  • Pociągach
  • Motocyklach

Auto bkoladę można zamontować  w następujących typach pojazdów:
– pojazdy z akumulatorami 12V
– pojazdy z akumulatorami 24V
– pojazdy z silnikiem benzynowym
– pojazdy z silnikiem diesla
– pojazdy hybrydowe

Urządzenie można zakupić na własność lub wynająć na czas, który pozwoli odzyskać prawo jazdy. Ceny wynajmu zaczynają się od 59 zł. netto – CENNIK a zakup na własność, to koszt 2999 zł.

Dokonując wyboru firmy, w której decydujemy się na  wynajmujem lub zakup, warto poczytać opinie w internecie oraz  porozmawiać z montażystą. Zarówno jakość sprzetu, jak i profesjonalny montaż mają ogromne znaczenie w procesie długookresowego użytkowania sprżętu. Polecamy urządzenie producenta z Korei, którego zarówno alkomaty, jak i blokada alkoholowa są dostępne na naszym rynku od wielu lat. Jakość jest potwierdzona nie tylko certyfikatami ale opiniami użytkowników. 

Najęczęściej spotykane komunikaty- wyświetlane błędy

PASS – wynik testu- brak alkoholu w wysychanym powyetrzu- można uruchomić pojazd.

FAIL – wynik testu- wykryto alkohol- brak możliwości uruchomienia pojazdu.

Er-b – dostarczono zbyt małą próbkę powietrza. Należy dmuchać odrobinę dłużej/ mocniej. 

Er-s – wciągnięto zbyt mało powietrza ( tryb wydech/wdech/wydech). Należy wciągnąć więcej powietrza. 

Er-p -powietrze wdmuchniete zbyt gwałtownie. Należy wdmuchiwać powietrze płynniej, z mniejszą siłą. 

 KARTA PRODUKTU – AF-i1 

INSTRUKCJA OBSŁUGI – AF-i1

komuniakty-af-i1

Zwiększ swoje bezpieczeństwo

Dodaj komentarz